Thursday, 29 September 2016

Saturday 1st October - local teams in action

AFC Mansfield 1-2 Stamford AFC
Ilkeston FC 1-2 Stourbridge FC
Kings Lynn Town 0-2 Alfreton Town
Matlock Town 1-1 Workington AFC

F.A. COUNTY YOUTH CUP R1
Nottinghamshire FA 3-2 Manchester FA 

Belper Utd 3-1 Sandiacre Town
Clay Cross Town 3-2 Graham St Prims
Holbrook St. Michaels 3-8 Aston Utd
Mickleover RBL 0-4 Dronfield Town

Bilsthorpe FC 1-3 Awsworth Villa 
Clifton AW 1-2 Ollerton Town
Greenwood Meadows 2-3 Arnold Town
Keyworth Utd P-P Collingham FC
Linby CW 3-1 Ruddington Village 
Real Utd 2-1 Wollaton FC 
Selston FC 5-0 Unity FC 

F.C. Cavaliers 7-0 West Bridgford AFC
Nottm Trent University 4-3 Team DNF 
Gedling Southbank 3-0 Kimberley MW Res 

Skelmersdale Utd 1-3 Mickleover Sports

Belper Town 0-0 Leek Town
Loughborough Dynamo 1-4 Kidsgrove Athletic
Shaw Lane FC 2-1 Carlton Town
Witton Albion 2-1 Basford Utd

Heanor Town 1-1 Boldmere St. Michaels
Long Eaton Utd 2-2 Coleshill Town
Shepshed Dynamo 2-2 Lye Town

Clipstone FC 1-0 Albion Sports
Hemsworth MW 0-2 Retford Utd
Rainworth MW 0-1 Staveley MW
Worksop Town 3-4 Athersley Recreation

Shirebrook Town 0-4 Hallam FC

Aylestone Park 4-2 Dunkirk FC
Radcliffe Olympic 1-A-2 Kimberley MW
South Normanton Athletic 4-0 Ellistown & Ibstock Utd
Stapenhill FC 7-3 Borrowash Victoria
West Bridgford 2-0 Gedling MW

Appleby Frodingham 0-2 Newark Town
Harworth CI 6-0 Dinnington Town
Retford FC 5-2 Phoenix FC
Thorne Colliery 2-3 F.C. Bolsover
Welbeck Lions 0-9 Tideswell Utd

Blidworth Welfare 2-4 South Normanton FC
Eastwood CFC 3-0 Matlock Town Res
Pinxton FC 0-4 Hucknall Town
Sherwood Colliery 2-0 Southwell City

Attenborough FC 3-1 AFC Dunkirk 
Bilborough Town 2-0 Magdala Amateurs
Newark Flowserve 3-2 Basford Utd CFC 
Underwood Villa 2-2 Bingham Town

Sunday, 25 September 2016

Midweek games - local teams in action w/c 26th September

Compiled from various websites - links are bold and underlined

Monday 26th September

Hednesford Town 1-0 Mickleover Sports

Basford Utd 4-2 Leek Town

Tuesday 27th September

Long Eaton Utd 0-2 South Normanton Athletic
Shirebrook Town 0-1 New Mills

Halesowen Town 2-1 Ilkeston FC
Matlock Town 1-0 Frickley Athletic

Carlton Town 2-3 Gresley FC
Loughborough Dynamo 0-2 Belper Town

Retford Utd 0-2 Thackley FC

NCEL DIV 1
Ollerton Town 2-0 Eccleshill Utd
Teversal FC P-P Glasshoughton Welfare (Welfare have a Vase replay)

Belper Utd 2-3 Greenwood Meadows
Ellistown & Ibstock Utd 1-1 Dunkirk FC

Dronfield Town Res 3-0 Clay Cross Town

Sherwood Colliery 1-1 Carlton Town

Chesterfield FC 1-2 Worksop Town 

Dunkirk FC 5-1 Mansfield Town
Southwell City 1-0 Kimberley MW

Wednesday 28th September

F.A. CENTRAL LEAGUE NORTH EAST
Mansfield Town 2-6 Grimsby Town (2:00pm at Rainworth MW)

Kimberley MW 0-2 Heanor Town

Borrowash Victoria 1-1 F.C. Bolsover (Borrowash win 4-3 on penalties)
South Normanton FC 0-1 Ashbourne FC

Athersley Recreation 2-3 Rainworth MW

Holbrook Sports 0-6 Radford FC

Keyworth Utd 0-3 Southwell City

Sandiacre Town P-P F.C. Cavaliers (now 15th November)


Thursday 29th September

West Bridgford 3-1 Retford FC

Borrowash Victoria 1-3 Heanor Town
Ilkeston FC 4-0 Eastwood CFC

Sandiacre Town 2-4 West Bridgford Colts

Thursday, 22 September 2016

Saturday 24th September - local teams in action

Links to relevant websites are bold and underlined 

F.A. VASE 2nd QUALlFYING ROUND
AFC Mansfield 4-2 Radcliffe Olympic
Blidworth Welfare 2-0 Shirebrook Town
Clifton AW 1-2 Holwell Sports (aet)
Clipstone FC 1-3 Sherwood Colliery
Dunkirk FC 1-4 Bottesford Town
Greenwood Meadows 3-6 Hinckley AFC
Heanor Town 2-2 Kimberley MW (replay Weds at the Stag Ground NG16 1BA)
Hucknall Town 5-0 Eastwood CFC
Leicester Road 4-3 West Bridgford
New Mills 3-4 Radford FC (aet)
Oakham Utd 1-0 Retford Utd
Pinxton FC 4-2 Loughborough University
St. Andrews 3-0 Retford FC
Stapenhill FC 2-3 Long Eaton Utd
Staveley MW 2-0 Grimsby Borough

Alfreton Town 3-0 Kidderminster Harriers

Ilkeston FC 1-0 Buxton FC
Mickleover Sports 2-0 Matlock Town

Basford Utd 1-0 Market Drayton Town
Carlton Town 3-2 Witton Albion

Shepshed Dynamo 0-2 Heather St. Johns

Armthorpe Welfare 0-2 Rainworth MW

Ollerton Town 0-1 Yorkshire Amateurs
Teversal FC 3-0 Dronfield Town

Barrow Town 6-2 Gedling MW
Borrowash Victoria 1-4 Arnold Town
Holbrook Sports 1-5 Graham St Prims
South Normanton Athletic 1-3 Belper Utd

Appleby Frodingham 3-1 Collingham FC
Askern FC 1-3 Harworth CI
Clay Cross Town P-P Welbeck Lions
Dronfield Town Res 1-1 F.C. Bolsover
Newark Town 5-0 Thorne Colliery
Phoenix FC 2-3 Bilsthorpe FC

Holbrook St. Michaels 3-4 Swanwick PR
Linby CW 2-1 Southwell City
Matlock Town Res 2-4 Mickleover RBL
Selston FC 3-0 Teversal Res

Ruddington Village 0-4 Basford Utd CFC

AFC Bridgford 1-2 F.C. Cavaliers
Ashland Rovers 2-4 Newark Flowserve
Aslockton Cranmers 0-1 Aston Utd
Bingham Town 2-3 Ravenshead FC
Calverton MW 3-2 Underwood Villa
Kirton BW 4-6 Sandiacre Town
Magdala Amateurs 3-7 Nottm Trent University (aet)
Mansfield Hosiery Mills 0-13 (thirteen) Awsworth Villa
Unity FC 1-0 Bilborough Town
Wollaton FC 5-1 Attenborough FC 

Sunday, 18 September 2016

Midweek games - local teams in action w/c 19th September

Links to relevant websites are bold and underlined.......kick off 7:45pm unless stated otherwise

Monday 19th September

Carlton Town 0-0 Belper Utd 

Worksop Town 0-1 Staveley MW

  
Tuesday 20th September

Coalville Town 1-4 Matlock Town
Ilkeston FC A-A Hednesford Town (floodlight failure)
Mickleover Sports 1-0 Warrington Town

Belper Town 1-2 Spalding Utd
Loughborough Dynamo 1-0 Sheffield FC
Shaw Lane AFC 2-0 Basford Utd

Lye Town 4-0 Long Eaton Utd

Harrogate Railway Athletic 0-3 Worksop Town

Nostell MW 1-2 Ollerton Town

Gedling MW 0-1 Ashby Ivanhoe

Matlock Town Res 2-3 Selston FC
South Normanton FC 3-2 Pinxton FC 

Sherwood Colliery 5-1 Mickleover RBL

Southwell City 4-1 Eastwood CFC


Wednesday 21st September

Heanor Town 3-2 Stafford Town (aet)

Bottesford Town 1-1 Clipstone FC
Staveley MW 3-1 Retford Utd

Graham St Prims 1-0 Anstey Nomads
Greenwood Meadows 1-0 Holbrook Sports

Collingham 1-3 Teversal Res

Bilborough Town 1-0 Unity 
Cotgrave FC 2-2 Real Utd

F.A. YOUTH CUP
Kimberley MW 2-1 Leicester Road


Thursday 22nd September

Hallam FC 2-0 Harworth CI

Borrowash Victoria P-P Eastwood CFC
Heanor Town 2-1 AFC Mansfield 

Mansfield Town 9-0 Kimberley MW

F.A. YOUTH CUP
Ilkeston FC 1-3 Dunkirk FC 
Worksop Town 2-4 Sheffield FC

  
Friday 23rd September

Romulus FC 2-1 Belper Town

Basford Utd CFC P-P Clifton AW (Clifton in Vase on Saturday)
Cotgrave FC 1-1 Real Utd (Cotgrave go through 5-4 on penalties)

Chesterfield FC P-P Dronfield Town ( now 3rd Feb 2017 !!)

Thursday, 15 September 2016

Saturday 17th September - local teams in action

Links to relevant  websites are bold and underlined


F.A. CUP 2nd ROUND QUALIFYING
Alfreton Town 1-0 AFC Fylde
Barwell FC 0-1 Ilkeston FC
Coalville Town 0-1 AFC Mansfield
Halesowen Town 1-0 Belper Town
Kidsgrove Athletic 1-2 Matlock Town
Mickleover Sports 1-2 Stourbridge FC

Loughborough Dynamo 1-2 Basford Utd
Stocksbridge PS 2-1 Carlton Town

Coleshill Town 2-0 Shepshed Dynamo
Long Eaton Utd 2-0 Tividale FC
Lye Town 1-1 Heanor Town
Shawbridge Utd 0-5 Loughborough University

Clipstone FC 0-0 Pickering Town
Liversedge FC 3-2 Worksop Town
Parkgate FC 0-5 Retford Utd
Staveley MW 2-1 Armthorpe Welfare
Thackley FC 3-1 Rainworth MW

Brigg Town 2-1 Teversal FC
Campion FC 1-1 Ollerton Town
Shirebrook Town 1-4 Glasshoughton Welfare

Arnold Town 0-1 Anstey Nomads
Barrow Town 2-2 Borrowash Victoria
Belper Utd 0-1 Birstall Utd
Blaby & Whetstone Athletic 6-3 Stapenhill FC
Ellistown & Ibstock Utd 1-2 Radcliffe Olympic
Graham St Prims 1-3 Dunkirk FC
Holbrook Sports 1-0 Gedling MW
Holwell Sports 1-1 Radford FC
Kimberley MW 3-1 Greenwood Meadows
South Normanton Athletic 0-2 Ashby Ivanhoe
West Bridgford 1-4 Aylestone Park

Teversal Res 1-3 Mickleover RBL

Dinnington Town 1-3 South Normanton FC
Dronfield Town Res (twelve) 12-1 Welbeck Lions
F.C. Bolsover 5-1 Clay Cross Town
Harworth CI 3-1 Pinxton FC (aet)
Linby CW 2-1 AFC Bentley
Newark Town 2-0 Thorne Colliery
Phoenix FC 2-6 Eastwood CFC
Retford FC 2-5 Matlock Town Res
Selston FC 9-0 Keyworth Utd
Southwell City 5-3 Bilsthorpe FC
Swanwick PR 3-1 Askern FC
Tideswell Utd 2-1 Appleby Frodingham

Aston Utd 5-3 Cotgrave FC
Basford Utd CFC 3-3 AFC Dunkirk
Beeston FC P-P Newark Flowserve
Clifton AW 5-0 Attenborough FC
Magdala Amateurs 3-7Awsworth Villa
Ruddington Village 0-0 Bilborough Town
Sandiacre Town 0-8 Real Utd
Underwood Villa 2-1 F.C. Cavaliers
Wollaton FC 5-0 Bingham Town
Unity FC 2-3 Nottm Trent University 

Sunday, 11 September 2016

Midweek game w/c 12th September - local teams in action

Hopefully I have these correct - but they can be checked using the links 


Tuesday 13th September

Clifton AW 7-0 Oadby Town

Boston Utd 3-2 Alfreton Town

Whitby Town 2-1 Ilkeston FC

Sporting Khalsa 2-1 Loughborough University
Tividale FC 1-2 Shepshed Dynamo

Clipstone FC 3-0 Barton Town OB
Hemsworth MW 3-2 Worksop Town
Retford Utd 1-3 AFC Mansfield

Pontefract Colliery 8-0 Shirebrook Town

Arnold Town 2-1 Belper Utd
Ashby Ivanhoe 3-2 Kimberley MW
Barrow Town 0-0 South Normanton Athletic
Dunkirk FC 0-2 Birstall Utd
Gedling MW 3-2 Graham St Prims
Stapenhill FC 7-1 Radcliffe Olympic

Teversal Res 3-4 Eastwood CFC 

Ravenshead FC 6-4 Greenwood Meadows AFC (aet)

Sherwood Colliery 3-1 Borrowash Victoria


Wednesday 14th September

Heanor Town 3-2 Brocton FC

Bottesford Town 1-0 Staveley MW

Brigg Town 2-0 Ollerton Town
Winterton Rangers 6-1 Teversal FC

Borrowash Victoria 0-0 Aylestone Park

Collingham FC 3-1 Bilsthorpe FC

AFC Mansfield 4-0 Eastwood CFC
Belper Town 2-1 Heanor Town

Kimberley MW 0-2 West Bridgford Colts


Thursday 15th September

Nottingham Forest Ladies P-P Stoke City Ladies

Ilkeston FC P-P Carlton Town

Dunkirk FC 7-0 Sandiacre Town
Mansfield Town 3-5 Eastwood CFC


Friday 16th September

Hucknall Town 7-1 Bildworth Welfare 


Gedling SB 1-2 Greenwood Meadows AFC

Thursday, 8 September 2016

Saturday 10th September - local teams in action

Links to relevant websites are bold and underlined

Barnton FC 5-2 Harworth CI (aet)
Borrowash Victoria 1-7 Bottesford Town
Clay Cross Town 2-3 Leicester Road
Clifton AW P-P Oadby Town
Gedling MW 2-3 Oakham Utd
Graham St Prims 2-5 Kimberley MW
Long Eaton Utd 2-0 South Normanton Athletic
Loughborough University 7-1 Arnold Town
Ollerton Town 2-3 Retford Utd
Pinxton FC 4-0 Harrowby Utd
Rainworth MW 1-4 Heanor Town
Staveley MW 1-0 Cheadle Town
Teversal FC 0-1 Blidworth Welfare

Alfreton Town 1-0 Harrogate Town

Matlock Town 3-1 Stourbridge FC
Warrington Town 4-1 Ilkeston FC
Whitby Town 1-1 Mickleover Sports

Basford Utd 3-2 Stocksbridge PS
Carlton Town 0-1 Belper Town
Spalding Utd 2-1 Loughborough Dynamo

Shepshed Dynamo 2-3 Coventry Sphinx

Cleethorpes Town 1-1 Clipstone FC
Handsworth Parramore 0-1 Worksop Town

Shirebrook Town 3-3 Westella & Willerby

Anstey Nomads 1-3 Dunkirk FC
Birstall Utd 2-3 Radcliffe Olympic
Greenwood Meadows 1-3 Blaby & Whetstone Athletic
West Bridgford 3-0 Holwell Sports

CML NORTH
F.C. Bolsover P-P Phoenix FC
Tideswell Utd 4-2 Collingham FC
Welbeck Lions 0-3 Appleby Frodingham

Holbrook St. Michaels 0-3 Linby CW
Mickleover RBL 1-2 South Normanton FC
Selston FC 2-4 Eastwood CFC
Southwell City 1-2 Hucknall Town
Swanwick PR 1-2 Sherwood Colliery

AFC Dunkirk 1-1 Awsworth Villa
Cotgrave FC 2-2 Sandiacre Town
F.C. Cavaliers 0-3 Unity FC
Magdala Amateurs 4-2 Bingham Town
Nottm Trent University 4-2 Aston Utd
Real Utd 2-2 Bilborough Town
Underwood Villa 0-0 Attenborough FC
Wollaton FC P-P Beeston FC

AFC Bridgford 4-1 Clifton AW Res
Awsworth Villa Res 1-3 Wollaton Res
Calverton MW 5-2 Greenwood Meadows AFC
Keyworth Utd Res 0-6 Ashland Rovers
Kirton BW P-P Netherfield Albion

Kimberley MW Res 3-1 Southwell City Res  

Sunday, 4 September 2016

Midweek games - local teams in action w/c 5th September

Links to the relevant websites are bold and underlined

Tuesday 6th September

Worcester City 5-3 Alfreton Town

Brocton FC 0-2 Loughborough University
Coleshill Town 2-3 Heanor Town
Long Eaton Utd 0-2 Walsall Wood
Shepshed Dynamo 2-2 Coventry Utd

Rainworth MW 0-4 Handsworth Parramore

Selby Town 2-1 Shirebrook Town
Teversal FC 1-2 Pontefract Colliery

Dunkirk FC 5-1 Radcliffe Olympic 

Aston Utd P-P Awsworth Villa 
Clifton AW 4-1 Wollaton FC 
Unity FC 2-0 Underwood Villa

Gedling SB 0-1 Bingham Town (aet)

NMDFL U21 SOUTH  
Carlton Town 5-3 Heanor Town

NMDFL U19 SOUTH
Eastwood CFC 4-1 West Bridgford Colts

Wednesday 7th September

AFC Mansfield 0-1 Athersley Recreation
Worksop Town 2-2 Bottesford Town

Ollerton Town 1-4 Rossington Main

Bilborough Town 3-1 Nottingham Trent University 
Cotgrave FC 5-1 Newark Flowserve 

Alfreton Town 3-2 Aylestone Park
Kimberley MW 3-0 Bourne Town
Leicester Road 3-0 Mickleover Sports

Thursday 8th September

Borrowash Victoria 0-7 Ilkeston FC

Mansfield Town P-P Southwell City

F.A. YOUTH CUP PRELIMINARY ROUND (U18)
Matlock Town 0-7 Dunkirk FC

EAST MIDLANDS WOMENS REGIONAL LEAGUE
Notts County Development 1-6 Bedworth Utd 

Friday 9th September

Belper Utd 0-1 Radford FC 

Basford Utd CFC 2-1 Newark Flowserve 

Thursday, 1 September 2016

Saturday 3rd September - local teams in action

Information gathered from various websites 


AFC Mansfield 2-1 Stratford Town
Ashby Ivanhoe 0-6 Ilkeston FC
Hednesford Town 1-2 Belper Town
Lincoln Utd 6-1 Dunkirk FC
Matlock Town 4-2 Heanor Town
Mickleover Sports 3-2 Spalding Utd

Salford City 4-1 Alfreton Town

Basford Utd 2-2 Northwich Victoria
Loughborough Dynamo 0-0 Carlton Town

Long Eaton Utd 3-1 Quorn FC
Loughborough University 1-1 Boldmere St. Michaels
Shepshed Dynamo 2-1 Shawbury Utd

Clipstone FC 0-0 Maltby Main
Rainworth MW 4-1 Armthorpe Welfare
Staveley MW 2-2 Athersley Recreation
Worksop Town 0-3 Retford Utd

Grimsby Borough 5-2 Teversal FC
Hall Road Rangers 5-1 Ollerton Town
Nostell MW 0-1 Shirebrook Town

Arnold Town 1-3 Stapenhill FC
Belper Utd 0-5 Radford FC
Birstall Utd 2-0 Greenwood Meadows
Graham St Prims 0-1 West Bridgford
Holwell Sports 4-0 Gedling MW
Kimberley MW 1-1 Anstey Nomads
Radcliffe Olympic 2-0 Ellistown & Ibstock Utd
South Normanton Athletic 1-0 Borrowash Victoria

Bilsthorpe FC 3-5 Newark Town
Retford FC 0-7 F.C. Bolsover
Thorne Colliery 1-4 Clay Cross Town
Welbeck Lions 3-4 Phoenix FC

Eastwood CFC 7-2 Southwell City
Hucknall Town 4-0 Teversal Res
Keyworth Utd 4-4 Matlock Town Res
Pinxton FC 5-0 Holbrook St. Michaels
Selston FC 6-0 Linby CW  
Sherwood Colliery 2-0 South Normanton FC
Swanwick PR 1-3 Blidworth Welfare

AFC Dunkirk P-P Clifton AW
 Bilborough Town 2-0 Attenborough FC
Awsworth Villa 3-2 Real Utd
Cotgrave FC 7-1 Beeston FC
F.C. Cavaliers 0-2 Aston Utd
Magdala Amateurs 2-2 Underwood Villa
Newark Flowserve 1-4 Nottm Trent University
Ruddington Village 2-8 Wollaton FC
Sandiacre Town 0-2 Basford Utd CFC

AFC Bridgford 0-1 Gedling Southbank
AFC Clifton P-P Kimberley MW Res
Ashland Rovers 2-2 Wollaton Res
Bilborough Utd 1-2 Keyworth Utd Res
Calverton MW 4-0 Kirton BW
Clifton AW Res 4-7 Ruddington Village Res
Greenwood Meadows AFC 0-2 Birchover Park
Southwell City Res 1-3 Awsworth Villa Res

Unity FC 4-1 Netherfield Albion